Technická opět v Deníku

Michal Hynek Články

Řemeslo má budoucnost. To každoročně dokazuje Střední technická škola ve Vysokém Mýtě.
Zlaté české ručičky – tak by se dali charakterizovat absolventi Střední školy technické ve Vysokém Mýtě. Ta je nejen školou s bohatou historií, ale také moderně se rozvíjející vzdělávací institucí.

Karolína Velšová, Deník 1. 9. 2021


Střední škola technická Vysoké Mýto je škola s více než sedmdesátiletou tradicí. Založil ji legendární podnikatel a vizionář Josef Sodomka. O oblíbenosti vozidel majitele školy z Vysokého Mýta svědčí i fakt, že mezi odběratele aut patřili například herec Jan Werich, podnikatel Jan Antonín Baťa, hrabě Adolf Schwarzenberg či manželka československého prezidenta Hana Benešová.

Vysokomýtská střední škola však jde s dobou. Učební plány jsou moderně koncipovány a upravovány tak, aby odpovídaly posledním poznatkům vývoje vědy a techniky. Škola spolupracuje s mnoha firmami, které se spolupodílejí na vytváření profilu absolventa, tak aby byl v souladu s aktuálními požadavky trhu práce. Součástí výuky jsou exkurze, odborné praxe a stáže u tuzemských i zahraničních firem. Absolventi mohou pokračovat ve studiu na nástavbovém studiu a maturanti pak na vysokých školách. „Mezi velké plusy naší školy patří bezesporu výborné uplatnění na trhu práce, protože naši absolventi se o zaměstnání bát nemusí a mnoho z nich má domluvenou práci ještě před tím, než ukončí studium,“ vysvětlila ředitelka školy Jitka Jiskrová.

Žáci si mohou zvolit některý z deseti oborů studia s automobilním nebo strojírenským zaměřením. Skladbou oborových zaměření reagují na trendy trhu a poptávky zaměstnavatelů. Koho zajímají auta, rozebírá přístroje na součástky, baví ho počítače nebo rád tvoří a hlavu má plnou nápadů, si u nás určitě vybere. Řemesla mají budoucnost a poctivý řemeslník se v dnešní době velmi cení. Žáci si zde mohou také udělat nejen řidičák a svářečský kurz, ale i hromadu dalších certifikací.

„Naše škola si zakládá na propojení teorie a praxe. Zejména v automobilovém průmyslu, v oblasti, která se neustále rozvíjí, sledujeme bedlivě aktuální trendy. Učebny a dílny průběžně vybavujeme moderní technikou. Aktivně spolupracujeme s významnými zaměstnavateli regionu, jejichž okruh se neustále rozšiřuje. Největší prostor pro praxi našich žáků nám tradičně poskytuje IVECO. Každý žák je vyslán na půlroční praxi, kde získá řadu cenných zkušeností. Pracujeme na projektu tzv. duálního vzdělávání po vzoru některých škol v Německu, Rakousku či Slovensku,“ popsala Jitka Jiskrová.

A aby se ve světě absolventi vysokomýtské technické školy neztratili, pro školní rok 2021/2022 zde nabízí studentům nejen klasickou výuku, ale i doučování, které má napravit dlouhé měsíce distanční výuky přes počítač. Doučování se má soustředit na klíčové kompetence absolventa školy.

Život na zdejší škole však zdaleka není jen o studiu. Tradičně a systematicky zde podporují sport a zdravý životní styl. Přímo v areálu jsou k dispozici multifunkční hřiště, moderní tělocvična i nově zrekonstruovaná posilovna. Oblíbené jsou lyžařské kurzy ve Špindlerově Mlýně a vodácké tábory na Vltavě.

Škola organizuje v průběhu roku celou řadu exkurzí, předváděcích akcí odborných firem, časté jsou návštěvy veletrhů, organizování a účast na sportovních a dovednostních soutěžích. A studenti školy dokázali svou šikovnost i v době pandemie koronaviru. Nelenili a zúčastnili se řady soutěží, ve kterých sbírali jedno ocenění za druhým. Mezi nejcennější trofeje patří ocenění Mladých talentů Pardubického kraje a TECHNOhrátek.


Článek ke stažení v PDF