Řemeslo doma II

Michal Hynek Články, Novinky

TECHNOhrátky vyhlašují soutěž pro žáky základních škol a studenty zapojených středních odborných škol – Řemeslo doma II. Uspějí domácí kutilové z TECHNICKÉ Vysoké Mýto také letos?

Projekt TECHNOhrátky nabízí školákům zajímavou iniciativu, jak si zpestřit a smysluplně využít volný čas. Jeho organizátoři vyhlásili pro všechny domácí kutily a experimentátory kreativní soutěž „Řemeslo doma II“. Akce navazuje na loňskou, mimořádně úspěšnou premiéru soutěže „Řemeslo doma I“, která v období koronavirové pandemie v roce 2020 školákům vynahradila absenci po zrušených akcích TECHNOhrátek.

Pravidla soutěže:

  • Zájemci mohou do soutěže přihlásit jakýkoliv vlastnoruční výrobek, který má vztah k technickým či jiným odborným dovednostem a vznikl právě v tomto období v domácích podmínkách. Použitý materiál může být cokoliv – dřevo, kov, papír, plast nebo textil.
  • Soutěžní tým mohou tvořit jeden až maximálně tři žáci. Účastníci soutěže budou rozděleni do dvou kategorií – pro základní a střední odborné školy. Žáci základních škol se navíc dělí na podskupiny pro 6. a 7., resp. 8. a 9. ročník.
  • Aktéři po vyhotovení zašlou fotografii svého artefaktu organizátorům projektu na mailovou adresu technohratky@klickevzdelani.cz nejpozději do 15. června 2021.
  • Vítězné práce vzejdou z hodnocení odborné poroty a také z hlasování veřejnosti na facebookovém profilu projektu TECHNOhrátky. Odbornou porotu budou tvořit zástupci odboru školství Krajského úřadu Pardubického kraje, Centra celoživotního vzdělávání Pardubického kraje, krajského Úřadu práce, krajské Hospodářské komory, regionálního zastoupení Svazu průmyslu a dopravy ČR, sdružení Agrovenkov, regionálních médií a organizátorů projektu.
  • Všichni autoři oceněných fotografií obdrží ceny v podobě hodnotné elektroniky, nářadí, knih a poukázek na IT příslušenství.

TECHNICKÁ Vysoké Mýto se zapojila do 1. ročníku soutěže ve velkém stylu. Kromě dvou prvenství – včetně nejprestižnější kategorie – sbírala naše škola i další ocenění:

  • Střední školy – kategorie strojírenství, stavebnictví a elektrotechnika: 1. místo Multifunkční lampa – Pavel Voborník (SŠ technická Vysoké Mýto), 2. místo Kovová růže – Josef Novotný (SŠ technická Vysoké Mýto)
  • Střední školy – absolutní kategorie: 1. místo Motokolo – Marek Kašpar (ISŠ technická Vysoké Mýto)
  • Mimořádná ocenění –  za reportérskou investigaci: Lucie Švecová – Rozhovory se spolužáky na školním webu (SŠ technická Vysoké Mýto); za výtvarnou kreativitu: Sabina Němcová – Kresby v čase koronaviru (SŠ technická Vysoké Mýto).

„Jsem rád, že se moje motokolo lidem líbí. K jeho stavbě mě přesvědčil kamarád. Od doby, kdy mi asi před půl rokem koupili rodiče čínský motor, je neustále zdokonaluji. Rám je značky Olpran, na kterém je přivařený kousek ´superioru´. Na sto kilometrů má spotřebu kolem tří litrů a největší rychlost, jaké jsem dosáhl, byla 59 kilometrů za hodinu,“ popsal parametry své vítězné práce Marek Kašpar, nyní student prvního ročníku nástavbového studia na SŠ technické Vysoké Mýto.


Galerie prací žáků TECHNICKÉ Vysoké Mýto  – 1. ročník soutěže Řemeslo doma